Regeneracja form wtryskowych, wykrojników, gniazd formujących jest procesem polegającym na odnowieniu używanych form wtryskowych w celu przywrócenia im pierwotnej jakości i funkcjonalności. Regeneracja form wtryskowych to nic innego jak prace polegające na przywróceniu jej pierwotnych kształtów i wymiarów oraz wyglądu jej powierzchni. Regeneracja formy wtryskowej jest wykonywana w wyniku zużycia formy, usterki lub zmiany geometrii narzędzia.
Wykonane zazwyczaj ze stali narzędziowej formy wtryskowe są najczęściej wykorzystywane do produkcji seryjnej detali, części w procesie produkcji CNC z wykorzystaniem tworzyw sztucznych. Formy wtryskowe są kluczowymi elementami w procesie wtrysku tworzyw sztucznych, a ich regularna konserwacja i naprawa jest niezbędna dla zapewnienia optymalnej jakości wtrysku i minimalizacji czasu przestoju maszyn.
Dobre formy wtryskowe pozwalają na wydajną produkcję elementów z wykorzystaniem linii produkcyjnych. Są poddawane maksymalnej eksploatacji, intensywnemu używaniu w pracy ciągłej co naraża je liczne obciążenia. Produkcja seryjna z biegiem czasu prowadzi do pogorszenia jakości produkowanych detali wychodzących z form wtryskowych. tak jak większość części ulegają one zużyciu, defektom. Podstawowym objawem zużycia formy wtryskowej jest pogarszająca się jakość wyprasek!
Dopiero poddanie ich oględzinom w narzędziowni pozwala na ocenę ich stanu technicznego i stwierdzenie mikropęknięć, uszkodzonych i zużytych krawędzi, zarysowań, wgłębień
Naprawa zużytych form wtryskowych i wykrojników
Regeneracja form wtryskowych i wykrojników może być przeprowadzana przez specjalistyczne firmy zajmujące się naprawą i konserwacją form, lub przez producenta maszyn wtryskowych. Proces regeneracji form wtryskowych może obejmować szereg działań, takich jak:
– czyszczenie, polerowanie, wymianę elementów zużytych lub uszkodzonych, a także nanoszenie powłok ochronnych.
Istotnym elementem procesu regeneracji jest również diagnostyka i identyfikacja przyczyn problemów występujących w formie wtryskowej, aby uniknąć ich powtarzania w przyszłości. Proces regeneracji i naprawy zużytych form wtryskowych i wykrojników obejmuje kilka etapów jak:
– napawanie – polega na rozgrzaniu materiału w miejscu ubytku lub odkształcenia i wprowadzeniu płynnego dodatkowego metalu o podobnym składzie do materiału wykonania narzędzia. Proces napawania powoduje powstawanie tak zwanego naddatku materiału, który musi zostać usunięty poprzez odpowiednią obróbkę mechaniczną. To nic innego jak tradycyjna metoda spawania TIG lub napawania laserowego.
– obróbka mechaniczna – czyli usuwanie wprowadzonego naddatku materiału w wyniku napawania usuwamy za pomocą frezowania, szlifowania, wygładzania oraz polerowania. Dzięki tym procesom możemy wykonać odnowienie ich krawędzi, odbudowę brzegów, poprawę powierzchni ścianek, likwidację mikropęknięć oraz zarysowań.
Narzędzia do regeneracji i naprawy form wtryskowych
Nasze narzędzia i materiały szlifierskie są z powodzeniem wykorzystywane przez narzędziownie i warsztaty zajmujące się wykonywaniem oraz naprawą form wtryskowych wykonanych z: twardej stali narzędziowej, tytanu.
Jeżeli poszukujesz profesjonalnych narzędzi do regeneracji i naprawy uszkodzonych, zużytych form wtryskowych i wykrojników sprawdź nasz katalog narzędzi online. W razie pytań zapraszamy do KONTAKTU. Nadają się one do naprawy form wtryskowych do: plastiku z włóknem szklanym, do wykrojników oraz gumy. Na życzenie naszych klientów przeprowadzamy również szkolenia z naprawy form wtryskowych i wykrojników.